چه کسانی باید نگران اعتبارسنجی باشند؟

چه افرادی باید از سرویس اعتبارسنجی بترسند
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (۱ امتیاز، میانگین: ۵.۰۰ از ۵)
Loading...

وقتی قضیۀ نمره‌دهی در مدارس یا دانشگاه‌ها مطرح باشد، می‌طلبد که سیستم نمره‌دهی کاملاً مشخص باشد و دانش‌آموز یا دانشجو بفهمد که بر چه مبنایی چنین نمره‌ای گرفته است. در صنعت چنین چیزی وجود ندارد و بنگاه‌ها و شرکت‌های اقتصادی همواره در تکاپو هستند که تکنیک‌ها و راهبردهایی را که با سختی فراوان به دست آورده‌اند، تا‌آنجا‌که امکان دارد از دسترس رقبا دور نگه دارند. یک تکنیک جدید یا دقیق‌تر، یعنی مزیت رقابتی و یک گام جلوتر انداختن شرکت.

بر همین مبنا، دقیقاً مشخص نیست که سیستم نمره‌دهی اشخاص و بنگاه‌های اقتصادی چگونه است و بر چه مبنای محاسبات آن صورت گرفته است، اما تقریباً اجماعی فراگیر وجود دارد که سر یک‌سری مطالب بحث چندانی وجود ندارد و در بحث‌ نمره‌دهی به افراد یا شرکت‌ها حتماً چنین المان‌های حاضرند. مهم ترین المان‌هایی که در‌حال‌حاضر به نظر می‌رسد که وجود دارند عبارت‌اند از:

  • آیا در گزارش اعتباری شما پرداخت‌های معوق وجود دارد؟ آیا این معوقات اخیرا روی داده‌اند و مقدار آن زیاد است (یک ماه؟ دو ماه؟ سه ماه؟).
  • آیا در تعهدات مستقیم و غیرمستقیم (ضامن) خود بدهی‌های سر رسید گذشته دارید؟ چه مقدار بدهی دارید؟
  • آیا اطلاعاتی که نشان‌دهنده وضعیت منفی عمومی شما است در گزارش اعتباری وجود دارد؟ (مانند چک برگشتی، پرونده قوه‌قضاییه، بدهی مالیاتی)
  • در 12 ماه گذشته چند بار برای دریافت اعتبار جدید اقدام کرده‌اید؟
  • عمر جدیدترین حساب شما چقدر است؟
  • قدیمی‌ترین حساب گزارش اعتباری‌تان را چه مدت پیش افتتاح کرده‌اید؟
  • میانگین عمر حساب‌های شما در گزارش‌های اعتباری چقدر است؟
  • و…

المان‌های مدنظر فقط این‌ها نیست و حتی امتیازی که باید به این‌ها داده شود نیز نزد همه یکسان نیست، ولی درمورد به‌کار‌رفتن چنین مصالحی شکی وجود ندارد.

در هر صورت، مثل دانشجویانی که پاسخ سؤالی را نادرست نوشته‌اند یا در راه‌حل کاربردی شک و تردید‌هایی دارند، کسانی که در بازپرداخت اقساطی که داشته‌اند، یا در نقد‌کردن چک‌هایی که کشیده‌اند و… سابقۀ درخشانی ندارند، بهتر است نگرانی‌هایی دربارۀ گزارش اعتباری خود داشته باشند. گرچه برخی از این امتیازهای منفی را صاف کردن، راه‌حل‌هایی وجود دارد که در مطالب بعدی بدان اشاره خواهیم کرد.

دریافت گزارش اعتبارسنجی من

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *