به زبان ساده، اعتبار‌سنجی چیست ؟

اعتبارسنجی چیست
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (بدون امتیاز)
Loading...

همۀ ما در دوران دهۀ شصت و هفتاد تجربۀ حضور در بقالی‌های سرکوچه یا خیابان را داشته‌ایم. در آن زمان فروشنده‌ای غریب در کار نبود و معمولاً فروشنده با تمامی افراد محل ارتباط دوستانه یا صمیماته داشت، یا حتی همۀ مشتریان را می‌شناخت. بر مبنای این شناخت، او تصمیم می‌گرفت که به کدامیک از مشتری‌های می‌توان بدون پرداخت وجه نقد، کالایی را به‌صورت نسیه ارائه داد و با نوشتن اسم طرف در دفترچه‌ای آن گوشه‌کنارها، منتظر ماند که او دوباره از راه برسد و «حساب‌دفتری» خود را صاف کند. اگر مشتری به‌موقع برای صاف‌کردن حساب می‌آمد، آدمی «خوش‌حساب» قلمداد می‌شد و اگر دیرموقع می‌آمد یا اصلاً نمی‌آمد، «بدحساب» شمرده می‌شد و فروشنده دستش بود که سری بعد که این مشتری آمد، یک سناریوی قانع‌کننده وجود داشته باشد که بگوید چرا دیگر حساب دفتری ممکن نیست! بیایید با این داستان به سراغ این سوال برویم که اعتبارسنجی چیست ؟

رتبه اعتباری و اعتبارسنچی چیست ؟ سوال خوبی است، بیایید داستان خود را ادامه دهیم. خب تا اینجای کار فکر کنم از تجربه‌ای مشترک حرف می‌زنیم. از قدیم و ندیم هم تا بوده همین بوده؛ یعنی تا زمانی که روابط دوستانۀ چهره به چهره وجود داشته است، «تجربه» و «حافظه» فروشنده‌ها و صاحبان کسب‌و‌کار برای تضمین خوش‌حسابی مشتری کفایت می‌کرده است.

اما آیا چنین رویکرد سنتی و دم‌دستی دیگر پاسخگو هست؟ نه!

در واقع، در دنیای امروز که روابط مالی افراد گسترده‌تر شده است و ممکن است که شما فروشنده‌ای باشید که هرگز مشتری‌های خود را نبینید، در چنین دنیایی چه باید کرد؟ آیا راهی برای سنجش اعتبار و رتبه اعتباری مشتریان وجود دارد؟

اعتبار‌سنجی وارد می‌شود، اما اعتبارسنجی چیست !؟

فکر کنم با این مقدماتی که نوشتم و شما خواندید تا حدی به پاسخ اینکه اعتبارسنجی چیست نزدیک شده باشیم و یک مسئله روشن شده باشد: نیاز است در دنیای امروز سرویس یا خدماتی وجود داشته باشد که بتواند کار «حافظۀ» فروشنده در دنیای قدیم را بکند و میزان خوش‌حسابی افراد و مشتری‌ها را نشان بدهد. خوشبختانه کمک در راه است و با سرویس اعتبارسنجی می‌توان برای این مسئله راه‌حلی داشت.

اگر در قدیم فروشنده‌ها یا همان بقال‌های محله‌ها، تمامی حساب و کتاب‌های مربوط به هر مشتری را در دفترچه‌هایشان یادداشت می‌کردند و مداوم مراقب بودند که حساب هر کس در هر زمان چقدر است و به وقت آمدن مشتری، آن را یادآوری می‌کردند، امروزه سیستم بانکی با جزئیات بسیار بیشتر و بسیار دقیق‌تر، تمامی تراکنش‌های مالی افراد را زیرنظر دارد و حواسش جمع است که هر کسی، چه زمانی بدهی یا اقساط مربوط را صاف می‌کند و هر شهروند یا نهادی، چه زمانی طلب خودش را دریافت می‌کند.

روابط دیگر مثل سابق چهره به چهره نیست و حافظۀ آدم‌ها هم پاسخ‌گو نیست. در چنین مواقعی ماشین‌ها و کامپیوترها پا را در میدان گذاشته‌اند و همه‌چیز را ثبت می‌کنند. با ثبت کامپیوتری همه‌چیز، دیگر هیچ حساب و کتابی مخفی نمی‌ماند و همه‌چیز و حتی ثانیه پرداخت‌شدن قسط‌ها، مستند می‌شود!

برای آنکه دید شما نسبت به اینکه اعتبار سنجی چیست می‌توانید ویدئوی زیر را مشاهده کنید:

حالا که تا حدی متوجه شدیم سرویس رتبه اعتباری و اعتبارسنجی چیست بیایید ببنیم کاربردهای آن در کجاست و اصلا چطور محاسبه می‌شود. این موارد موضوع پست‌های بعدی این وبلاگ است. بیایید برای آشنایی بیشتر، اول ببنیم کاربرد اعتبارسنجی در چه کسب و کارها و چه مواقعی است.

گرفتن گزارش اعتبارسنجی

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *