کاربرد اعتبارسنجی در کجاست؟

کاربرد اعتبارسنجی در ایران
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (۱ امتیاز، میانگین: ۵.۰۰ از ۵)
Loading...

در مطلب «اعتبارسنجی چیست؟» به زبان ساده نوشتیم اعتبارسنجی چیست و خیلی خلاصه و کوتاه اشاره کردیم اعتبار‌سنجی در واقع همان کاری‌ست که مش قنبر بقالی‌دار برای خودش داشت و به کمک حافظه‌اش، تعیین می‌کرد چه کسانی «خوش‌حساب» هستند و چه کسانی «بدحساب». بیایید با هم ببینیم کاربرد اعتبارسنجی در کجاست؟

خب حالا که کسب‌و‌کارها هر روز متکثرتر، بزرگ‌تر و پیچیده‌تر می‌شوند، نیازهای کسب‌و‌کارها هم به همین ترتیب تغییر می‌کند، ولی هر چقدر هم که نیازها تغییر کند، باز هم وقتی دل قضیه را بشکافیم و جلوتر برویم می‌بینیم که نیازمندی‌های یک بنگاه بزرگ کسب‌و‌کار مانند دیجی‌کالا و همین مش‌قنبر خودمان هم در نهایت یک چیز هستند: ارائۀ خدمات و کالاهایی با تنوع و حجم بیشتر و در‌عین‌حال دریافت به‌موقع مبلغ.

ولی باز هم جلوتر برویم. گاهی تولیدات یا خدمات بنگاه‌های اقتصادی خاصی، از نیازهای مردم جلوتر می‌زند، یا اینکه مردم در زمانه‌ای هستند (مثل الان!) که توانایی خریدشان کمتر و ضعیف‌تر شده است، یا اینکه در اساس این نهادها برای این تعریف شده‌اند که چرخ زندگی مشتری‌ها را بهتر و نرم‌تر بچرخانند (مثل تعاونی‌های مسکن شرکت‌ها). در این‌جور مواقع، یک‌طرف قضیه ارائۀ خدمات است و طرف دیگر مشتری است که باید مبلغ و وجه متناسب با دریافت خدمت را سر زمان مقرر بپردازد، اگر چنین اتفاقی نیفتد، چرخیدن چرخ آن نهاد به مشکل برمی‌خورد.

بگذارید مثالی بزنیم.

شما در شرکتی کار می‌کنید که تعاونی مسکن دارد و می‌خواهد به کارکنان شرکت وام خرید مسکن بدهد. شرکت برای خودش این‌طور مقرر کرده است که ماهانه ده میلیون تومان به یکی از نیروهایش بدهد و شما همان نیرویی هستید که اکنون نوبت دریافت وام شماست. وقتی در روز مقرر برای دریافت وام به امور مالی شرکت مراجعه می‌کنید می‌بینید که مسئول مالی شرکت می‌گوید که این ماه توان پرداخت وام را ندارد، چراکه منابع مالی موردنظر برای چنین کاری وجود ندارد؛ زیرا سایر کارکنانی که وام گرفته‌اند، یا تمایل ندارند یا پول که بیایند مبلغ قسط وام را بپردازند و حساب مربوط به نام خالی مانده است.

احتمالاً در چنین زمانی به مسئول امور مالی شرکت‌تان بگویید که خب مراقب بودید که به نیروهایی وام تعلق گیرد که مبلغ قسط را باز پس بدهند، و او هم در جواب بگوید که فکرش را نمی‌کردند که فلانی پول را بگیرد و پس ندهد. خب در اینجا سرویس‌هایی مانند اعتبار سنجی می‌تواند درمان درد باشد؛ چراکه می‌توان به کارمند ادارۀ مالی گفت که تنها با یک استعلام رتبه اعتباری می‌توانستی بفهمی که فلانی نیرو با‌توجه‌به سابقۀ اعتباری‌اش نشان داده است که آدمی‌ است که دست بگیرد دارد، ولی دست بده ندارد! یعنی پول را می‌‌گیرد، ولی پس‌گرفتنش کار حضرت فیل است!

کاربرد اعتبارسنجی

خب پس روشن است که مسئله هر چقدر غامض باشد، امکانش وجود دارد که با یک استعلام ساده رتبه‌بندی اعتباری دریافت که آدمی که قصد کار کردن با او را دارد، تاکنون با چه روالی پیش رفته است. اگر آدم بدحسابی باشد احتمالاً بازی را مجدداً به همان عوالم ببرد و سعی کند که مبلغ قسط را دیرهنگام بپردازد و با یک استعلام ساده، جلوی ضرر هنگفت و اعصاب خردی‌هایش را گرفت.

تا الان باید روشن شده باشد که سرویس اعتبارسنجی به درد چه کسانی می‌خورد: «همه کسانی که پول یا اعتباری را در اختیار مشتریان می‌گذارند و نیاز است که مطمئن شوند که مشتری مدنظر، در زمان مقرر پول را بازخواهد گرداند».

این افراد که اعتبارسنجی برایشان کاربردی است، چه کسانی هستند:

  • تمامی بانک‌ها
  • مؤسسات اعتباری
  • تعاونی‌های سراسر کشور
  • بُنک‌دارها و پخشی‌های مواد خوراکی و…
  • نمایندگی‌های لوازم خانگی (که فروش قسطی دارند)
  • بیمه‌های سراسر کشور
  • شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات عمومی (آب و برق و گاز و…)
  • و…

حالا که با کاربرد اعتبارسنجی کمی آشنا شدید، اینکه چنین تعیین رتبه اعتباری چطور صورت می‌گیرد و نظام نمره‌دهی چگونه است، مسئله‌ای‌ست که بدان بازخواهیم گشت.

گرفتن گزارش اعتبارسنجی

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *