اعتبار‌سنجی و سَرَک‌کشی در حریم خصوصی: آیا حریم‌مان در امان می‌ماند؟

حریم خصوص در گزارش اعتبارسنجی
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (۱ امتیاز، میانگین: ۵.۰۰ از ۵)
Loading...

خوشبختانه چند سالی می‌شود که بحث حریم شخصی یا خصوصی قدری فراگیرتر شده و سر زبان‌ها افتاده و سیاست سازمان‌ها و نهادها هم کم‌کم دارد به‌سمتی می‌رود که برای شهروندان حریمی خصوصی تعریف کنند و به دیگران یا حتی قوانین اجازۀ پیشروی بیش‌از‌حد را ندهند.

گزارش اعتباری هم چیزی شبیه کارنامه است و مشخص می‌کند که هر کسی دست‌کم در بحث‌های مالی با خودش و دیگران چند چند است. برای آن‌هایی که وضعیت خود را می‌دانند و سربلندند که هیچ باکی وجود ندارد، ولی افرادی که از گزارش اعتباری خود نامطلع‌اند یا اینکه می‌دانند وضعیت اصطلاحاً «قاراشمیش» است، شاید خوشایند نباشد که چنین گزارشی دست هیچ‌کسی بیفتد و فقط در میان پستوهای نهادهای بانکی و مالی بماند بهتر است.

خبر خوش این است شرکت‌هایی که سرویس‌های اعتبارسنجی را ارائه می‌دهند، اساساً «دسترسی» به این اطلاعات ندارند و نمی‌توانند به اطلاعات درون آن نگاهی بیندازند. به‌صورت شفاف‌تر بخواهیم بگوییم، سرویس‌های اعتبار‌سنجی حکم مأموران پستی که بسته‌ای را به مشتری تحویل می‌دهند «ندارند» (چراکه می‌شود در آن میانه شیطنت کرد و محتویات بسته را دید)، بلکه حکم یکی از همین نیسان آبی‌ها را دارند که یک گاو‌صندوق را پشت وانت حمل می‌کنند و می‌رسانند به دست صاحب آن، بی‌آنکه توان گشودن چنین چیزی را داشته باشند.

خلاصه هر وقت تصمیم گرفتید که گزارش اعتبار‌سنجی خود را به‌دست آورید، خیالتان دست‌کم بابت سرویس‌های اعتبار‌سنجی راحت باشد! کلید گاوصندوق دست هر کسی باشد، دست سرویس‌های اعتبار‌سنجی نیست!

دریافت گزارش اعتبارسنجی

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *